Dental İmplant Sektörü

 • Dental implant; takma diş veya köprü gibi diş protezlerini desteklemek veya ortodontik çapa görevi için çene veya kafatası kemiği ile arayüz oluşturan cerrahi bir bileşendir .
 • Diş implantolojisi, Avrupa’da diş implantları yapmak için ahşap veya bambu kullanıldığı 1700’li yıllara kadar uzamaktadır. 1952 yılına kadar çeşitli metallerle hayvanlar üzerinde bir çok deneyler ve çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
 • 1952’de Per-Ingvar Brånemark, insan kemiklerindeki titanyumun yüksek biyouyumluluğunu keşfederek, dental implantların insana ilk başarılı yerleştirilmesini sağladı. Keşif, titanyum diş implantlarında öncülük eden Nobel Industries tarafından titanyum diş implantlarının büyük talep ve implantasyonuna yol açmıştır.
 • Dental implantın son yıllarda Diş hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma nedeni; tek diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulama, diğer dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilmekte, gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı yaratması; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.
 • Dünya genelinde artan yaşlı nüfusun yanı sıra, diş implantlarında ileri teknolojilerinin kullanılması, Periodental hastalıkların ve diş kaybı yaygınlığının artması, sağlıksız beslenme ve kozmetik diş hekimliğine yönelik artan talep, Bilgisayar destekli (cad/cam) ve üç boyutlu özelleştirilmiş implantların kullanımı dental implant pazarının gelecek on yıl içinde önemli oranda artmasını sağlayacak faktörlerin başında geldiği kabul edilmektedir.
 • Dental implantlar, tasarımlarına göre; konik ve paralel cidarlı implantlar , malzeme türlerine göre ise; titanyum ve zirkonyum implantlar olarak sınıflandırılmaktadırlar.
 • 2019 yılında dünya dental implant pazarının ürün segmentine uygun maliyetli ve yüksek performanslı çözüm olarak benimsenen dental köprüler segmenti % 42.3 oran ile öncülük etmiştir.
 • Titanyum segmenti biyo uyumlu yapısı nedeniyle en fazla tercih edilmekte olup pazara hakim durumdadır. Titanyum segmentinin 2020-2027 döneminde % 7.2 ‘lik bir CAGR seviyesinde büyümesi beklenmektedir.
 • Zirkonyum diş implantları segmenti 2018 yılında 1,0 milyar ABD dolarının üzerinde gelir büyüklüğüne ulaşmıştır. Seramik bir malzeme olan zirkonyum, düşük toksitite seviyesi ve aşındırıcı olmayan yapısı nedeniyle diş implantlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Zirkonyumdan yapılan dental implantlar implantasyondan sonra daha iyi mekanik mukavemet ve uzun ömür sağlaması, hipo alerjenik ve biyo uyumlu özellikleri nedeniyle önemli büyüme elde etmesi beklenmektedir.
 

Dünya Dental İmplant Sektörü

 • Dünya’da Dental implant marka sayısı 2005 yılında 220 iken, 2019 yılında bu sayı 642’ye ulaşmıştır.
 • Üretici firmaların sayısı 2005 yılında 229 iken, 2019 yılında 336 olmuştur.
 • İmplant üreten ülke sayısı 29’dur.
 • 2005 yılından itibaren %315’lik bir artış ile kaydedilen sektöre yeni markalar ve oyuncuların girdiği izlenmiştir.
 • Ayrıca sektörün güçlü temsilcileri son yıllarda birçok implant firmasını satın alarak kendi grup şirketlerine dahil etmişlerdir. Kaynak: İadata, statisca
 • Dünya Dental İmplant Pazarı coğrafi olarak dört ana bölgeye ayrılmıştır: Kuzey Amerika, Asya-Pasifik, Avrupa ve Dünya’nın geri kalanını oluşturan kollektif ülkelerdir.
 • Global dental implant ve protez pazarındaki başlıca oyuncular; Zimmer Biomet Holdings Inc., Avinent Implant System, Bicon, LLC, Institut Straumann AG, Biohorizons IPH, Inc., Danaher Corporation, Dentsply Sirona Inc., Henry Schein, Inc., (Straumann Holding AG), Ivoclar Vivadent, 3M, Mitsui Chemicals, Inc., Straumann Holding AG, Ultradent Products Inc., Young Innovations, Inc. ve Camlog Biotechnologies AG (Camlog Holding AG).

Markalara Göre Dental İmplant Pazar Dağılımı % (2020 Verileri)

Markalara Göre Dental İmplant Pazar Dağılımı % (2020 Verileri)

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa pazarlarına 3 büyük firma, Envista, Straumann ve Dentsply Sirona hakimdir. (2020 verilerine göre)

Bu üç üretici, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazar payının yaklaşık üçte ikisini ve Avrupa’daki pazarın % 54,2’sini fazlasını kaplıyor.

Straumann, Avrupa’daki toplam dental implant fikstürü ve nihai abutment pazarının en büyük payına sahiptir.

 • DRG ve iData dahil olmak üzere bağımsız pazar araştırma firmaları 2017,2018 ve 2019 yıllarında  Straumann Grubunun bu pazara liderlik ettiğini ve son yıllarda sürekli performans ile  ortalama pazarın % 25’ne sahip olduğu   belirtilmiştir.  DRG ve iData dahil olmak üzere bağımsız pazar araştırma firmaları, bu segmentteki büyümenin bir bütün olarak dişçilik pazarını geride bırakacağını düşünmektedir.
 • Artan refah ve ağız sağlığı bilincinin yanı sıra yaşlanan nüfus ve inovasyon, tipik olarak bir çok ülkede gayri safi yurtiçi hasılayı aşan pazar büyümesinin ana itici güçlerini oluşturmaktadır.

Global Market Insights ve Global data gibi sektöre yönelik araştırma yapan şirketlerin raporlarına göre;

 • Dünya Tıbbi Cihaz Sektörü 2018 yılında 435,5 milyar dolar ,2019 yılında 453,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken Dental İmplant sektörünün payı 2018 yılında % 0,9, 2019 yılında ise % 1,0 olarak gerçekleşmiştir.
 • 2018 yılında 51,3 milyar dolar olan Dünya Ortopedik Ürünler pazarı 2019 yılında 59.8 milyar dolara ulaşmış , 2026 yılına kadar 71,8 ABD dolarına ulaşması tahmin edilmektedir. Dünya Ortopedik Ürünler pazarı içinde dental implantların payı ise 2019 yılı itibariyle % 7,6 olarak gerçekleşmiştir.
 • 2019 yılında 5,9 milyar USD değerindeki küresel Dental İmplant ve Protez pazarının ise 2021-2026 döneminde % 6,5 ortalama ile büyüyerek 2026 sonunda 8,8 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor.
 • 2018 yılında Dental İmplant Pazarı 3,9 milyar dolar , 2019 yılında 4,53 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2020 yılında ise COVİD 19 krizine rağmen 4,3 milyar dolar ticaret hacmine ulaştığı tahmin edilmektedir. 2025 yılında % 5,1 bileşik büyüme oranı ile 5,43 milyar dolar, 2026 yılında ise 5,81 milyar dolara ulaşacağı beklenmektedir.

pazar

pazar-2

 • 2019 yılı verilerine göre; AB yaklaşık % 39,3 lik bir üretim pazar payı ve % 40,5’lik bir satış pazar payı ile Dental İmplant sektörünün en büyük tedarikçisi ve tüketim pazarıdır.
 • 2019 yılı Avrupa pazarı 1,78 milyar dolar, ile en büyük değere sahip olmasında çok sayıda dental implant üreticisinin varlığı, uygun geri ödeme politikaları ve sürekli artan geriatrik nüfus en önemli etkenleri oluşturmuştur.
 • İkinci sırada yer alan Kuzey Amerika; 2019 yılında 1,58 milyar dolar ile AB’yi % 34,9 ‘lık üretim pazar payı ve % 28,4’ün üzerinde satış pazar payı ile takip etmiştir.
 • 2018 yılında 0,75 milyar dolar olan Asya Pasifik Dental İmplant Pazarı 2019 yılında 0,80 milyar dolara ulaşmıştır. Dental diş turizminde artan talep, özellikle Güney Kore’de önemli sayıda diş sağlığı tesisi ve diş implantları da dahil olmak üzere dental ürün üreticileri ve tedarikçileri ülkede bölgesel pazar büyüklüğüne fayda sağlayacak şekilde artan penetrasyona sebep olmaktadır.